Prodej morčátek

      

Z Aldringenu

Chovatelská stanice ušlechtilých morčat

Úvod Novinky O nás Naše morčinky Naši morčáci Naši rentiéři Náš mazlík Za duhovým mostem Plánované odchovy Odchovy Bydlení Péče o náš chov Plemena morčat Barvy aguti Prodej morčátek Z nových domovů Odkazy Návštěvní kniha Kontakt Naši psi

Plemena

 Naše chovatelská stanice odchovává morčátka

těchto plemen  

 US Teddy  -  Anglické hladké - Skinny - Genový skinny

US Teddy - Americký teddy

Popis a chov

Srst amerických teddíků je souměrně krátká, hustá a elastická, bez přesahujících delších chlupů. Je hrubá a krepovitá, roste kolmo od těla a nepřesahuje délku 3 cm. V srsti nesmí být žádné vírky nebo pěšinky dělící srst. Americký teddy je vzhledově téměř totožný s rexem, rozdíl je pouze genetický. Tento typ srsti je je stejně jako u rexe recesivní a při křížení těchto dvou plemen, které je ale nevhodné, bychom získali jen hladká morčata s RG a ATG. RG -rex gen, ATG - americký teddy gen. Vzhledem k udržení typické a především kvalitní srsti amerického teddyho je vhodné křížit spolu jen jedince téhož plemene.

Více o chovu a péči o US Teddy se můžete dočíst také tady

Stručná historie

(čerpáno ze stránek US Teddy Spezialclub... )

  • 1967 - morče s tímto typem srsti je objeveno v Kalifornii panem Winklerem

  • 1970 - s chovem začíná  Joan Wiley v jižní Kalifornii a s prodejem odchovaných jedinců dochází k rozšíření teddíků i mezi jiné chovatele

  • 1974 - teddíci jsou představeni jako nové plemeno na výstavě pořádané sdružením amerických chovatelů králíků (ARBA) v Kalifornii ve městě Ventura

  • leden 1978 - americký teddy je pátým oficiálně uznaným plemenem morčat v ARBA (American Rabbit Breeders Association)

  • 1980 se černý teddy samec Black Bart zúčastnil s nejvyššími poctami 2. Národní výstavy ACBA (American Cavy Breeders Association) v Denveru ve státě Coloredo

  • historie chovu morčat v ČR... konkrétní informaci, kdy, odkud a kde se objevil první americký medvídek v Čechách jsem bohužel nikde nenašla :-(,

Náš cíl chovu

Vhodným výběrem rodičovských spojení chceme postupně docílit typových teddích medvídků s výbornou a standartu odpovídající kvalitou srsti a barvou.

Cesta chovatelství je ovšem dlouhá a nevyzpytatelná, takže určitým vedlejším, ale neméně důležitým produktem je i odchov báječných ježatých medvídků určených pro budoucí kariéru mazlíčků...co na tom, že ouška trčí, chloupky pro změnu zase až tak moc netrčí a barvička kabátku také není jak má být... i tak jsou i tito teddíčci úžasní, jedineční a v rukou správných majitelů nám také nadělají mnoho radosti...

 

 Hladké - Anglické hladké

 Popis a chov

Srst je souměrně krátká a hustá, bez přesahujících delších chlupů. Je hladká, lesklá a dobře přiléhá k tělu, nepřesahuje délku 3 cm. V srsti nejsou žádné vírky nebo pěšinky dělící srst.

Hladká krátká srst je dominantní vesměs nad všemi osttními druhy a typy srsti. Občas se ještě používá do chovu US Teddy, rexů či skinnů, zejména nemáme-li jiného vhodného partnera z těchto plemen či pro osvěžení krve. Jedinci z těchto křížení jsou hladcí a po druhém rodiči ponesou ATG ( Americký teddy gen - vloha pro srst US teddy) nebo RG (rex gen - vloha pro srt rexů) či skinny gen - genoví skinny. Tyto geny (vlohy) se projeví na vzhledu až v další generaci při spojení dvou hladkých jedinců s recesivním genem pro stejné plemeno a je 25% šance, že se projeví. Při spojení krátkosrstého hladkého morčete s dlouhosrstým se narodí jen hladcí potomci s vlohou pro dlouhou srst. V čistokrevných chovech se, ale takovéto spojení nedoporučuje a praktikuje se jen velmi velmi ojediněle s cílem dostat nějakou málopočetnou barvu od hladkých do dlouhosrstých.

Stručná historie

Typ srsti hladkého krátkosrstého morčete je původní a nejdéle chovaný a z něho byli teprve vyšlechtěny typy a druhy další.

Více o původu morčete domácího se můžete dočíst třeba tady.

Náš cíl chovu

Chovu hladkých se cíleně nevěnujeme. Jejich chov je založen na kvalitní hladké importované samičce a její dceři. Důvodem byla v našich začátcích absolutní nedostupnost a nesehnatelnost nepříbuzné stříbrné samičky US Teddy nejen u nás, ale i v zahraničí. Naše odchovy hladkých jsou jen po tatíncích US Teddy a mají tudíž ATG. Po náhlém úhynu naší jediné hladké samičky Gity 12. září 2009 končí i občasné odchovy hlaďáčků v Aldringenu. Nadále se budeme věnovat jen chovu US Teddíků.

 

Skinny

Popis a chov

Skinny mají po celém těle velmi nepatrné množství prakticky neviditelného chmýří, které činí jejich tělo příjemné na dotek. Srst na končetinách zasahuje do výšky koleních a loketních kloubů. Maska hlavy zasahuje od očí přes nos až na bradu. Srst na těle je nežádoucí.

Ze spojení dvou skinníků se narodí zase jen skinníci. Bezsrstost je recesivní vůči normálnímu osrstění.

Vzhledem k absenci srsti na převážné většině těla jsou skinníci náchylnější na větší výkyvy teplot a průvan. Optimální teplota chovu je přes 20 st C. Specifická je pro toto plemeno ze stejného důvodu, také větší spotřeba potravy a s tím související větší vylučování, je tedy nutné častější čištění než u jiných morčat. Při péči o očistu jejich pokožky používáme pravidelně jen vlhčené dětské neparfémované ubrousky. Koupeme jen velmi zřídka v kvalitním psím šamponu či Nizoralu. Vlhčené ubrousky udělají stejnou službu a navíc odpadá riziko možného prochladnutí po koupeli. Krémy, olejíčky a jiná "mazadla" nepoužíváme.

Stručná historie

Plemeno skinny bylo vyšlechtěno v laboratořích kanadských vědců. Poprvé se tato mutace objevila v roce 1978 v montrealském institutu Armanda Frappiera, a to ve vrzích tří samic daných do skupin s jedním samcem. Původně byli všichni skinny bílí červenoocí. Chovatelé je připouštěli s osrstěnými morčaty, aby posilovali jejich imunitní systém. Vznikly tak různé barvy a kresby, které můžete dnes vidět. Skinny jsou dnes zdraví a dobře prospívají. Spousta chovatelů je stále kříží s osrstěnými morčaty, což vede k ozdravování jejich genofondu, ale na druhou stranu se rodí mláďata s větším osrstěním.

Náš cíl chovu

Chovu tohoto bezesporu zajímavého plemene se věnujeme jen okrajově pro potěšení z jejich výjimečnosti a zvláštní krásy, bez nějakých hlubších chovatelských cílů. Hlavní prioritou je pro nás odchov malých zdravých kouzelných naháčků, jak jinak než stříbrných.

 

Genový skinny

Popis, historie a chov

Genový skinny je v podstatě na první pohled normální osrstěné morče, které za svůj název vděčí právě vloze pro bezsrstost. Bývají produktem křížení naháčů s normálními osrstěnými  morčaty a používají se do chovu skinnů pro ozdravění populace a osvěžení krve. Při následném páření skinny a genových skinny dostaneme potomstvo v teoretickém  štěpném poměru 1:1 - skinny 50 % a genový skinny 50%. Po obou rodičích genových skinny je 25 % šance na narození skinníka, u ostatních osrstěných potomků nelze pouhým okem určit, zda mají po rodičích skinny gen či ne. Toto zjistíme, až po jejich spojení se skinnym. Malí geňáčci mohou mít hrubší zvlněnou srst, ale také nemusí. Genoví skinníci nejsou oficiálně uznaní a neregistrují se, i když mohou vykazovat znaky určitých plemen. Vesměs se podobají hladkým morčatům, někteří mohou mít na čele crestedí vírek, srst jako us teddy či rex, vírky jako rozeta....záleží na předcích, z kterých vzešli. Podstatná část jich, ale není tak prošlechtěna...bývají drobnější, mívají menší stojaté ucho a špičatější čumáček, což je ještě pozůstatek skinního boomu minulých let a přikřižování zverimexáčků. V současné době i vzhledem k větší dostupnosti kvalitních skinny samiček, geňáčky používá v chovu naháčů jen málo chovatelů a jejich osrstění potomci, ať už se skinny genem či bez se spíše uplatňují jako mazlíčci.

Náš cíl chovu

Náš chov genových skinníků, již z výše uvedených důvodů stagnuje. Momentálně vlastníme jen jednu genovou samičku a nemáme k ní žádného nahatého nepříbuzného samečka. Proto i naše případné odchovy po této samičce a jejím partnerovi, taktéž genovém skinníkovi ?, jsou určeny jen pro budoucí kariéru mazlíčků.

*****

*** Při popisu jednotlivých plemen byl citován Standart plemen a barev***

Chcete-li si prohlédnout obrázky a něco se dozvědět i o jiných druzích morčátek, které v naší chs nechováme, podívejte se zde nebo tady

 

copyright © 2008 benti