Z Aldringenu

Chovatelská stanice ušlechtilých morčat

Úvod Novinky O nás Naše morčinky Naši morčáci Naši rentiéři Náš mazlík Za duhovým mostem Plánované odchovy Odchovy Bydlení Péče o náš chov Plemena morčat Barvy aguti Prodej morčátek Z nových domovů Odkazy Návštěvní kniha Kontakt Naši psi

Péče o náš chov

Krmení

     

Tím nejdůležitějším pro spokojený život morčátka kromě bydlení, které popisuji v jiné sekci, je bezesporu krmení. Stejně jako existuje nespočet variant ubikací a nelze říci, že zrovna ta jedna je nejlepší, je i mnoho návodů, jak a čím krmit. Nebudu zde filozofovat, proč krmit nebo nekrmit tím či oným a rozepisovat a odněkud kopírovat přesné složení a obsah miner.látek a vitamínů v tom kterém krmivu. Bude-li Vás to zajímat, informace tohoto druhu si na netu hravě najdete. Stejně, tak si myslím, že je zbytečné dokola omílat notoricky známé věci, jakože tráva by neměla být počuraná od pejsků, zelenina nahnilá, seno plesnivé apod. Na této stránce jsem se zkrátka jen pokusila rozepsat jídelníček a zkušenosti s krmením našich "prasátek", které budiž inspirací a základním návodem pro nové majitele našich odchovů. Zkrátka takhle se papá u nás... :-)

1.VODA

Vodu musí mít morčátko stále k dispozici. Používáme 250 ml kuličkové napáječky, z kterých všechna naše morčátka i odchovy umí pít. Misky na vodu nepoužíváme z důvodu snadné kontaminace vody výkaly a podestýlkou. Spotřeba vody je u každého morčátka velmi individuální. Pokud se Vám zdá, že morčátko pije málo či téměř vůbec, patrně má dostatek vody z potravy (tráva, šťavnatá zelenina a ovoce). Nemusíte mít o něj obavy. Vodu v napáječkách doplňujeme či měníme každý den max. obden. Vodu upravujeme přípravky ACIDOMID K a OPTIMIN K. Dávkování je 2,5 ml Optiminu a 2,5 ml Acidomidu na 250 ml vody. Nejen, že se voda v létě nekazí, netvoří se zelené řasy a napáječku není nutné pracně uvnitř čistit, ale navíc....

ACIDOMID obsahuje kompletně všechny organické kyseliny důležité pro výživu králíků a navíc jako jediný přípravek svého druhu na trhu glukózu a vyvážený poměr minerálních látek stimulujících metabolismus a zvyšujících imunitu organismu. Organické kyseliny okyselují napájecí vodu a tím ji zároveň konzervují a stabilizují - proto nedochází k nežádoucímu rozvoji patogenních bakterií a plísní již v napájecí vodě.
ACIDOMID také zvyšuje odolnost proti jiným než bakteriálním chorobám (jako např. kokcidióze). Organické kyseliny jsou lehce stravitelné a v organismu využité jako zdroj energie.
ACIDOMID redukuje potíže zažívacího traktu, zlepšuje stravitelnost bílkovin a minerálních látek.
ACIDOMID má silný antibakteriální účinek jak v krmivu, tak i ve střevě. Snižuje rizika průjmového onemocnění, má vliv na aktivitu enzymů a zlepšuje konverzi živin.

 

OPTIMIN je komplex vysoce účinných minerálních látek v tekuté formě. Účinnost většiny minerálních látek v tekuté formě je ve srovnání s klasickou práškovou formou až o 80% vyšší.
OPTIMIN podporuje imunitní systém a enzymatickou činnost. Významně se také podílí na zlepšení zdravotního stavu a zvýšení užitkovosti.
OPTIMIN se používá zejména v situacích jako je požadavek vysoké užitkovosti, stresový stav, zdravotní zásah, vysoký infekční tlak, nedostatek některých minerálních látek apod.
OPTIMIN podporuje rychlou regeneraci organismu po onemocněních. Resorpce účinných látek přípravku je při rozředění v napájecí vodě účinější, pohotovější a oproti tuhé formě dotace také daleko rychlejší.

2. SENO 

Základní potravinou našich morčátek je seno, které mají k dispozici v zimě v létě celých 24 hodin v závěsných jesličkách. K dispozici máme jemnější seno domácí, jehož množství pro naše početné stádo, již dávno nestačí a velký kulatý lisovaný balík sena hrubšího. Seno je přirozeným zdrojem vlákniny nezbytné pro správnou činnost trávicího traktu, žvýkání stébel podporuje správné obrušování zubů, zahání případnou nudu a "pocit hladu" mezi jednotlivými chody.

3. TrÁva, ZELENINA a OVOCE 

Organismus morčete si stejně jako člověk a opice neumí sám vytvářet vitamín C. Vitamín C nesmí tedy v morčecím jídelníčku nikdy chybět a to nejlépe v přírodní formě.  Jeho bohatým zdrojem a u nás hojně využívaným a nejoblíbenějším je v létě tráva a jiné zelené "lupení" v různorodých směsích - pampelišky, jitrocel, sedmikrásky, řebříček, jetel, svlačec, pýr, kokoška pastuší tobolka, kopřiva, hluchavka, ptačinec žabinec, listy z jahodníku, maliní atd. Pozor na jedovaté rostliny !!! Ale musím z vlastní zkušenosti říct, že krmí-li manžel, naseká na zahradě co mu přijde pod ruku, nic podezřelého nevybírá jako já a bez sebemenších následků morčíci prý schroupali i jedovatý vlaštovičník. Čímž rozhodně nechci nabádat k jeho zkrmování... Naši morčíci mají cca od května až do září porci zeleného každý den, i kdyby trakaře padaly. Ano krmíme i mokrou trávou (raději však pozor na mokrý jetel - nadýmá !!!), jen dbáme, aby se nezapařila a tím nezpůsobila morčátkům zažívací obtíže. Opatrně také při přechodu na zelené na jaře, začínáme s pár lístky a dávku zvyšujeme pozvolna a postupně. V sezóně je však zelené krmení to nejlepší co morčátkům můžeme dát. Máte-li tu možnost, je pastva v dobře zabezpečené ohrádce ideální volbou. Morčík zkonzumuje přesně tolik kolik potřebuje a ještě Vám přitom poseká. Tuto samoobslužnou formu  pořád ještě řešíme. Bohužel máme velice vynalézavou fenku Sáru, kterou morčátky krmit nechceme.

         

Dalším zdrojem vitamínu C je zelenina a ovoce. Mimo hlavní travní sezónu mají naši morčíci každodenní baštu z min. 3 druhů. Při výběru je rozhodující  mimo obsahu vit. C i sezónost a tím i cena zeleniny a ovoce v obchodech a částečné domácí zásoby. Pěstujeme si vlastní petrželku, krmnou řípu, ředkvičky, jablka a pokud jí něco nesežere dřív než stačí vyrůst, tak i mrkev. Takové třicetihubé stádečko už panečku něco spořádá.

Běžně si pochutnávají a znají - řazeno dle obsahu vitamínu C  v mg/100g - nať petržele (179), nepálivou papriku všech barev (150), brokolici (114), petržel (67), zelí červené (51), zelí bílé (39), čínské zelí (36), rajčata (25), okurku (10), celer (8), mrkev (6) i s natí,  krmnou řípu, cuketu, ředkvičky i s listím, kedlubny i s listím, , občas si dají i červenou řípu, pokud na ni natrefím.  Z ovoce jsou to hlavně jablka (9), hrušky (4), pomeranče (51), mandarinky (32), šlupky z melounů, někteří mají rádi i hroznové víno (4) a nebo ďobnou i do jahody (67), banánu (11) či třešně (10) atd. Tohle všechno nedáváme samozřejmě najednou. Základem je pestrost a od vícero druhů kousek, než morče zavalit třeba hlávkou zelí či celým jablkem. Pozor hlavně na nadýmavé druhy zeleniny jako je právě zelí, kedlubna, ale i třeba paprika. Zde stačí opravdu kousek. Při výběru druhů dbáme i na obsah vit.C, alespoň jeden by měl být céčková bomba. Hlavně morčátka v růstu, březí a kojící samice ho mají větší potřebu až 30 mg denně (dospělí 15-25 mg) a při dlouhodobém krmení např. jen kombinací okurka - mrkev - jablko můžeme morčátku zadělat na nehezké stroupky na pusince, které se dlouho a špatně hojí.

      

4. TVRDÉ PEČIVO a vĚtve na okus 

Na broušení zubů dávám cca 2x do týdne kousek tvrdého dobře usušeného neplesnivého chleba. Bílé pečivo je méně vhodné. Ještě vhodnější na okus než pečivo a pro morčíky zábavnější jsou větvičky z ovocných stromů (jabloň, třešeň, hrušeň,..) nebo z lípy, lísky, břízy či smrku. Větvičky o různé síle a v různých fázích vývoje olistění můžeme podávat po celý rok. Pupeny, mladé lístky a v zimě zeleňoučké smrkové větvičky jsou obzvláště oblíbené.

5. ObilNÉ SMĚSKY a GRANULE

Obilné směsi jsou bohatým zdrojem energie a morčátkům moc chutnají, ale rozhodně by neměly být základem morčecího jídelníčku. Přetloustlé morče je více ohroženo infarktem, mrtvicí nebo selháním přetučnělých jater. U nás je to jen doplňkové krmivo, ať už píšou na pytlíku o kompletnosti cokoliv. Dospělcům zrní podáváme jen v malém množství na chuť - denně polévková lžíce na morčíka a nebo ještě lépe jen občas hrstičku. Naopak zrním "zavaluji" každý den mimínka a jejich kojící maminy, mladé jedince v růstu, morčátka, která potřebují z jakýchkoliv důvodů přibrat a i venku bydlící dospělí morčíci dostanou v zimních mrazivých měsících každý den něco do mističky. Při výběru směsi dbejte, aby neobsahovala zbytečně velké množství oříšků, slunečnice (moc tuku) a různých chemicky obarvených a neidentifikovatelných z čehosi vyrobených kousků, které morčíci stejně z valné většiny nežerou. Jinak je v podstatě úplně jedno, kterou vyberete a vůbec to nemusí být ta nejdražší nebo nejbarevnější, co je na trhu.

Další variantou doplňkového krmiva jsou granule. Nemyslím ty lisované silné zelené vojtěškové válečky, které většina morčíků pokud má na výběr nechá v misce naposled, ale granule speciálně vyrobené pro morčíky a obsahující vitamín C - Biostan pro morčata. Další možností, ale už bez vitamínu C jsou granule pro králíky, samozřejmě né výkrmové nebo ty s léčivy.  U kojících samiček, miminek a malých skinníků jsou velmi oblíbené i obyčejné ovesné vločky.

Chcete-li morčátku udělat radost a sebe pobavit, můžete mu zasít trošku obilné směsky jako "velikonoční osení".

6. OSTATNÍ

Mezi ostatní bych zařadila různé barevné dropsy a bonbónky, hlodací tyčinky, minerální kostky a solná kolečka apod. Je to věc názoru, ale myslím si, že tyto věci nejsou pro morčíky nezbytné, ba jsou přímo zbytečné. Pokud jim je ale občas koupíte a budou-li je vůbec žrát, je jasné že jim nijak neublíží. K chuti jim naopak přijdou dle naší zkušenosti třeba hrachové vločky a placičky Delikan. Pokud dáváte v předchozích 5ti bodech popsanou pestrou stravu s dostatkem přírodních vitamínů (zejména vit. C) a minerálů není nutné je dodávat zdravému zvířátku v nějaké práškové formě...

 

Fotografie pořízena se svolením Jany z prodejny krmiv U BOHOUŠE, ul.Pražská, Bystřany.

 

 

copyright © 2008 benti