Z Aldringenu

Chovatelská stanice ušlechtilých morčat

Úvod Novinky O nás Naše morčinky Naši morčáci Naši rentiéři Náš mazlík Za duhovým mostem Plánované odchovy Odchovy Bydlení Péče o náš chov Plemena morčat Barvy aguti Prodej morčátek Z nových domovů Odkazy Návštěvní kniha Kontakt Naši psi

 Novinky 2012

Novinky 2011 nejsou   Novinky 2010   Novinky 2009   Novinky 2008   Novinky 2007

 

6.listopadu 2012

Poslední dva letošní kluci (Véna a Standa) mají svoje fotky. Sekci našich morčáků už máme kompletně aktuální, teď už zbývá jen nafotit letošní morčandy. Pokračování bude nejspíš až o víkendu.

 

5.listopadu 2012

Slíbené zprávy z nových domovů...

Fotky dvouletého Alexe nám poslala jeho panička z Ústí nad Labem.

Moc za mailík děkujeme...vyrostl z něj krásný chlapík.

Další příjemná zpráva přišla z Prahy z chovatelské stanice Ze Sluneční ulice.

Zafirka z Aldringenu (sestřička našeho černocha Zeuse z vrhu Z2) porodila 2. listopadu nádherná čtyřčátka.

Pokochat se můžete tady

V chovatelské stanici Z Kozího hrádku už tak veselo nebylo. V polovině březosti zde zemřela stříbrná solidka Yoko z Aldringenu...velice úspěšná výstavní matadorka, která již splnila podmínky pro udělení titulu morče šampion.

A vrátíme se zpátky do Aldringenu. Začala jsem fotit letošní kluky z druhé venkovní morčoskříně. Čtvrté patro obývá luxusně tmavý skořicový solídek Piff se šimlíkem Viktorem.

Ve třetím podlaží vegetí bílý Ivánek se zasloužilým důchodcem Kominíkem (Jackomo), který letos oslavil své čtvrté narozeniny.

Ve druhém patře spolu žijí mladý čokouš Karel a skořicový solid Caesar.

A úplně dole v přízemí se zabydlel čmelák Tygr, otec Damonův a děd Piffův.

Páté patro jsem vynechala zcela záměrně. Byteček úplně pod střechou neobývají jen páni, ale od soboty Xing se svojí nastávající Glórií. Aktualizovala jsem plánované odchovy...máme tři nové páry.

A na závěr opět jedna pejsčí.... Dolfíček se Sárou mají po pár víkendech pořádně zateplenou novou boudu (ještě máme připravenou vychytávku přes vchody, ale to až uhodí mrazy)...a my se můžeme konečně vrhnout do výroby vnitřních morčatáren, kam přestěhujeme všech 15 dosud venku bydlících kluků a Glórii...

 

4.listopadu 2012

Aby byl webík plně aktuální, postupně budu doplňovat (nejdříve do našich morčáků) fotky letošních odchovů, které zůstaly doma. Žádný systém v tom nehledejte...začala jsem u kluků v první venkovní morčoskříni. První bylo na řadě osazenstvo horního patra - "žlutí" bratři Ctirad a Ctibor. Společný prostor s nimi sdílí ještě zlatý aguťák Nathan, ale protože tahle první společná fotka vznikla jen pro srovnání sytosti barev u žlutých bratří, na fotce tím pádem logicky chybí.

Druhé patro sdílí mladý barevný šimlík Goméz s magpiesákem Damonem.

No a první patro s pěkným mezonetovým bytečkem osídlil černoch Zeus se solidním magpiesákem Quidem.

A psí tečka nakonec...

Zítra bude pokračování.... máme pár zpráviček od našich odchovanců z nových domovů...

 

18.srpna 2012

-

21.října 2012

 
Po delší novinkové pauzičce (tentokrát to svedu třeba na školní povinnosti naší ratolesti) jsme opět zpátky a uděláme si menší shrnutí a tentokrát to bude sakra dlouhé :-).

Pro nás, respektive pro další směřování chovu, je asi nejpodstatnější událostí, že jsme se po pěti letech čistokrevného chovu dokopali nechat si ocenit nějaké ty naše  poklady na výstavách a poměřit se s ostatními chovateli.

Ano přiznávám, že zcela zásadní roli hraje i vzdálenost výstavy od našeho bydliště a proto jsme po úspěšně absolvovaném prvním ročníku nedaleké ústecké morčiády s našimi důchodkyněmi, nemohli odolat takřka přespolní 1.Krušnohorské výstavě morčat v Proboštově.

Výstava se konala 22.září v proboštovské sokolovně a tentokrát jsme již nechali babky doma a vytáhli do boje s naši omladinou.

2 měsíční stříbrnobílá agutka SHEBA a 4 měsíční černá DORKA získaly od posuzovatelky Evy Dýnkové shodně 95,5 bodu a každá po kartičce čekatele šampiona.

    

10ti měsíční stříbrný solídek ŘEHOŘ zabodoval s 95,5 body a 3 měsíční PIFF s 95 body. Oba taktéž získali po kartičce čekatele šampiona.

    

     

Ve standartu C (mazlíci) jsme měli dvě želízka....QUESTA (Jessy) z Aldringenu Katky Hudecové získala 98,5 bodu

      

  

a skořicáček MARX z Aldringenu získal 99 bodů

   

Výstava byla výborně zorganizovaná v pěkném prostředí a možnost dalšího kulturního vyžití skýtaly současně konané proboštovské slavnosti.

A po měsíční přestávce vyrážíme 20.října do Litoměřic na dvojitou CAVY SHOW. Ono sbírání čekatelských kartiček nás ještě tak neláká, takže možnost získat dvě kartičky v jednom dni od dvou posuzovatelů, tak trošku ignorujeme a vyjíždíme v seskupení zcela novém a absolutně neokoukaném.

Opět bereme naše mladé letošní naděje...

Největší radost nám udělal stříbrný 3 měsíční Standa - STANLEY, který získal 2 čekatelské kartičky za 95 a 95,5 bodu a

ocenění

NEJLEPŠÍ US TEDDY BABY

Půlroční černouš Zeus obdržel 2 x 95 bodů a taktéž dvě čekatelské kartičky. Tenhle víceméně omylem narozený čertík je zářným příkladem, že sice není černá jako černá, ale některá je viditelně černější.:-) Už mu pomalinku vybíráme stříbrné nevěsty.

Mlaďoučký ani né dvouměsíční skořicový solídek Véna doplatil na přesrsťování aguťáčků a díky bodové srážce za nepravidelný ticking (i nafotce je to na hlavičce patrné) obdržel 94,5 a 95 bodu, což stačilo jen na jednu kartičku. I tak to pokládám za obrovský soukromý úspěch vystavit takového prťouska (váhou samozřejmě půlkilový minimální limit pro baby třídu dalece přesahuje), protože agutí miminka bývají v tomto věku spíše ošklivá kačátka a krásné labutě se z nich stávají (a nebo taky ne) až po přesrstění.

Za holky soutěžily dvě 2,5 měsíční sestry černobílá URŠULA a skořicovobílá UMA.

Zde se již bodové hodnocení posuzovatelek rozcházelo. Zatímco Uršulka získala jednu kartičku za 95,5 bodu od posuzovatelky Kroftové a E.Dýnková jí nadělila jen 94,5 bodu, tak u Uminky to bylo přesně naopak. S 95,5 bodu měla kartičku od E.Dýnkové a u A.Kroftové diskvalifikaci za světlejší aguti, rozložení barvy a lysinku za uchem na krku.

No a nesmím opomenout výstavní výsledky našich skoro již výstavních matadorů, kteří nás reprezentují díky své majitelce Kátě Hudecové ve standartu C jako mazlíci.

Jessynka (Questa z Aldringenu) získala 99 a 97 bodu.

Negro z Aldringenu obdržel krásných 99 a 98 bodů a také byl zaregistrován pod číslem 0540/12.

Takže to bylo takové malé shrnutí z letošní výstavní sezóny morčátek z Aldringenu. Na třech výstavách, kterých jsme se letos zúčastnili, jsme vystavili ve standartu A celkem 14 různých morčátek, z nichž bylo 13 našich vlastních odchovů. Z toho je patrné, že na kariéristy si zatím nehrajeme, ale letošní naší snahou bylo nechat si posoudit, co největší počet zvířat. Ve standartu C (mazlíci) za nás soutěžila 3 morčátka, jejichž majitelkám za péči s jakou se jim věnují moc děkujeme. Teď bych asi měla napsat, jak se moc těšíme na sezónu příští... no až tak se zase netěšíme, ale na nějakou výstavu v okolí si třeba zase odskočíme :-)

A poposkočíme v novinkách dál...

Podařilo se nám, si nechat zaregistrovat během výstavních dní valnou většinu našich morčátek, takže kdo bazírujete na registračních číslech a máte od nás morčátko...můžete si tato čísla k jeho předkům do rodokmenů doplnit. Taktéž jsem doplnila a aktualizovala sekce s NAŠIMI  MORČINKAMI, NAŠIMI  MORČÁKY a NAŠE RENTIÉRY. Všechny údaje by měly být aktuální... jen ty aktuální fotky u letošních odchovů, které zůstali doma, zatím ještě chybí.

Z letošních odchovů jsou již všichni (kromě jedné až dvou samiček o kterých uvažuji, že je doma nenechám) v nových domovech a od některých už máme i fotky. Začneme tedy tam, kde jsem naposled skončila....

18.srpna odjela až do daleké Litovle do chovatelské stanice Z Litovelských luhů hned celá skupinka našich odchovanců: Klára, Maruška, Nataša, Pussy, Quella a Jozífek.

A tohle je malá moc zajímavě zbarvená straka Quella den před odjezdem...více fotek najdete na stránce vrhu Q3. Její bráška Quick odjel do nového domova v Teplicích až v září.

22.srpna jsme přiblížili k Litvínovu dvě sestřičky z vrhu CH3 - černobílou Charminku a čokoládovobílou Charismu. A za pár dní už přišly z nového domova fotečky...holčičky se mají fajn.... moc děkujeme

23.srpna nám poslala zprávičku a fotky panička černobílé Zafiry z Aldringenu http://chszeslunecni.webnode.cz

...mám od Vás Zafirku, dneska jí jsou 4 měsíce, tak Vám posílám nějaké fotečky, jak roste. Je to moc milá holka, pořád taková trochu plašší, ale i proto má své kouzlo a o to hezčí je, když se odhodlá k nějaké komunikaci s námi.. Na fotkách je se svým černo-bílým ženichem a červeno-bílou kamarádkou, mají pěknou ukecanou partičku, tak myslím, že se s nimi má dobře. Už má těsně pod 700g, tak jsem si už troufla ji připustit, chtěla bych, aby stihla miminka do zimy, chtěla bych zkusit mít holky přes zimu venku. Doufám, že tedy bude vše v pořádku a povedou se černo-bílá miminka :)


8.září  přišla krásná zprávička od Jany z chovatelské stanice Ballantineś... Querce (Škvarce) z Aldringenu se narodila krásná miminka...

Moc gratulujeme ke krásnému vrhu a pokud máte někdo zájem o malého skořicáčka, tak jsou prý ještě volní...

Zorinka s Gutinkou (Gerdou), které nám odjely už v červnu, se staly v novém domově v Kralupech, tak populární, že 14.září odcestovali do širší rodiny ještě dva kluci - stříbrnobílý solídek Paff a zlatobílý solídek Rumík ...

A takhle si Zorinka s Gutinkou užívaly během letních veder...další fotky najdete jako obvykle ve fotogalerii z nových domovů...

V sobotu 22.září  během proboštovské výstavy nás navštívili naši mladí staří známí Markéta a Michal z chovatelské stanice Barfleur a to by bylo, aby si Markéta od nás zase něco neplánovaně neodvezla :-). Moje dilema zda doma zůstane čokoládový Klement viz foto dole a nebo čokobílý Karel bylo rázem vyřešeno a malý Kléma se nám odstěhoval do Jablonce...za Diariesem, Wandou, Coco Chanell a Yayou z Aldringenu (snad jsem na někoho nezapomněla :-). No, co na to říct, přejeme spoustu čokoládových a foxích potomečků a klidně jezděte častějš :-)

Ten den odjel ještě zlatobílý aguťáček Ricky do pražské chovatelské stanice Elegans.

25.září dorazily fotky od čokobílého Igrámka (Pískáčka), který bydlí se svojí rodinkou v Teplicích...

29.září se přesunula Galia ke Kačence Hudecové. Káťa je prima mladá slečna, která bydlí nedaleko od nás, studuje střední veterinární školu a hodně nám pomáhá. Její pomoc s krmením našeho stáda v době naší dovolené byla k nezaplacení. Díky Káťo !!!

7.října  jsme při naší pravidelné cestě ke koníčkům pro seno odvezli tříbarevného okatého Jeníčka a černouška Norbyho do Stáje U Lucky. Mají prima domeček a budou středem pozornosti od rána až do večera.

11.října se nám odstěhoval do Prahy klučík Thor .

16.října odjel do Teplic červenobílý Ervín. Bude dělat společnost morčákovi, kterého opustil kamarád. První info jak jim to spolu klape už máme...seznámení prý proběhlo dobře a my se těšíme na fotky :-)

Všem moc děkujeme za zprávy a fotky, těšíme se na další a přejeme hodně radosti s morčátky z Aldringenu...

Ještě musím zmínit, že se k nám 13.října vrátily od Lucinky Frišové ze Sebuzína teddinky Ornella z Aldringenu, její dcera Diana z Aldringenu a pruhovaný sameček Tygr z Aldringenu. Nějaký ten krk navíc se u nás už ztratí, takže jsem holky ubytovala do klubu důchodkyň a to i na webu (fotky teprve budou). Chovat na nich už nebudu, Ornellka měla mimča už více jak před rokem a Dianka zase naopak svá první mimi do prvního roku nestihla, takže riskovat nebudeme. Za to pruhovaný pán Tygr se nám myslím bude hodit a s nějakou nevěstou pro něj určitě počítám.

Při té příležitosti jsem také provedla statistické sčítání počtu kusů a došla jsem k fakt děsnému číslu. Máme celkem 23 samců, z nichž dva jsem už na webu šoupla mezi důchodce, protože je již v chovu nepoužiju - Kominíka a Césara a 28 samic chovných + 10 na odpočinku....slušné jednašedesátihlavé stádečko.

A to by bylo od nás asi tak všechno....jsem zvědavá, jestli to někdo dočetl až sem :-)

 

7.srpna

2012

 

Dnes odjel do nového domova v Teplicích zlatobílý aguťáček Mareček a bude se mít moc fajn :-)

Za budoucím ženichem Walkýrem z Aldringenu jsme 3.srpna pomohli přiblížit do nového domova stříbrnobílou agutku Moniku. Oba bydlí v Třebíči a my jim přejeme, ať se jim, až Monička doroste, podaří krásná miminka !

 

1.srpna

2012

 
Včera porodila Eleonorka stříbrňákovi Xingovi svůj druhý a tím pádem i poslední letošní vrh U3 - dvě nádherné okaté holčičky -  bílou s černou crcr Uršulku a skořicovo bílou agutku Umu. Můžou to být magpie a nebo taky nemusí, ale každopádně zatím je nabízet nebudu.

Aktualizovala jsem morčátka na prodej a přidala jsem zlatého aguťáčka Marečka a stříbrného solídka Paffa. V pátek 3.srpna můžeme morčátka přiblížit do nových domovů po trase Teplice - Praha - Blansko (směr D1 na Brno).

 

31.července

2012

V neděli nám porodila solidka Curiositka a svému jménu dělá opravdu čest.

Nejenom, že máme moc pěkná buclatá kulatohlavá čtyřčátka s váhami 94 g,104 g, 114 g a 118 g.... vrh T 3

....což by nebylo nic až tak kuriózního, ale za to barvičky miminek jsou jak z učebnice genetiky barev.... pořádně si prohlédněte letecké foto čtyřčátek....

a co vidíte ?... špatná černá, skořicová s bílou, černá prokvetlá, skořicová...tak takhle nějak chaoticky mi do telefonu popsal barvičky miminek manžel, když je v neděli ráno u Curiositky objevil.

A teď správně...začneme zleva...první je klučík sable s bílou (sable je po narození vizuálně barva hořké čokolády ovšem s tmavým pigmentem...možno lehce zaměnit za čokoládovou...v měsíci stáří začne přebarvovat od čumáčku na černou - mrkněte zde...a v dospělosti jej od černé těžko rozeznáte, genotyp sable je vždy crca, což znamená, že sable jedinec má vždy vlohu pro himaláju ca a tu musel získat od jednoho z rodičů..v tomto případě je nosičem ca vlohy Curiosita)

druhá je holčička solid aguti sable stříbrná s bílou ( všimněte si obrovského rozdílu mezi druhým a třetím miminkem, které je opravdu solid aguti stříbrné a naopak žádného rozdílu či velice zanedbatelného mezi miminkem druhým a čtvrtým, které je opravdu solid aguti skořicové)

třetí je holčička solid aguti stříbrná ( zde není, co psát...barvička na fotce je ukázkově solidně stříbrná)

čtvrtá je holčička solid aguti skořicová (jelikož máme v chovu i solid aguti skořicové sable...troufnu si napsat, že od skořicových (nesable) jdou rozlišit barvou oka a to i v dospělosti...solid aguti skořicová sable má oko tak rubínově červené, že jsem zpočátku Curiositku a jejího tatíka Césara pokládala jednu chvíli za solid argente coffee bílé a provedla jsem zjišťovací křížení s červenookým lila samcem viz vrh U2, z kterého vzešel čokooranž klučík a tím vyvrátil moji původní domněnku o argente ).

A jakže tedy od sebe poznáme miminka aguti (i solid) sable od aguti (i solid) skořicových a to hned po narození ???

Jedině spolehlivě podle pigmentu na chodidle viz foto dole...foceno u čerstvého vrhu v neděli dopoledne. Vlevo je nožka druhého miminka a vpravo nožka čtvrtého miminka. Myslím, že rozdíl je z fotek dobře patrný. Levá nožka je pigmentovaná černošedá - je to sable B- crca a pravá nožka s "čokojátrovým" pigmentem -  je to skořice bb crcr. Podle srsti poznáte rozdíl až cca po prvním měsíci stáří, kdy začne morčátko měnit srst za dospěláckou a sejblové začnou přebarvovat do "černé" viz odkaz na foto výše.

Pokud se vám malý sejblík narodí dejte si s tím určením barvičky práci mrkněte na pigment na chodidlech a neházejte sable do jednoho pytle se skořicovými, ač k tomu barva kožíšku u miminek svádí. Sable není nic špatného i na takových jedincích pokud mají i jiné kvality se chovat dá a mohou dát moc pěkná a standartní miminka, pokud jim dáte vhodného partnera.

Ještě doplním pro upřesnění, že když geneticky aguti sable zvíře přebarví do dospěláckého kožichu nebývá výjimkou, že je i takové morčátko zaregistrováno a může být i vystaveno viz naše aguti sable Fanča, která jako důchodkyně získala na ústecké morčiádě 95,5 bodu. Čímž rozhodně nesrážím a nechci srážet autoritu posuzovatelů. V dospělosti je kožíšek aguti sable a aguti stříbrné těžko k rozeznání. Sable má jen lehký hnědý nádech u kořínků při rozhrnutí srsti na bocích a o něco světlejší oko. Zaměňovat však aguti sable stříbrnou za skořicovou u miminek je chovatelská prasárna :-)

24.července

2012

Do chovatelské stanice LUNA odjeli podpořit chov černých teddíčků malý Míša, Zoja a roční Lilka. Děkujeme za příjemnou návštěvu a ať se v chovu černoušků jen daří !
 

23.července

2012

 

Nejenom, že zlobím já a aktualizovat stránky se mi po nocích už nechce, ale trošku nás pozlobilo i internetové připojení. Snažila jsem se ale a to nejdůležitější, co se u morčátek z Aldringenu během posledních týdnů událo jsem statečně doplnila. Takže ve zkratce (rozepsané je to níže): Zúčastnili jsme se po dvou letech a šesti letech chovu :-) naší druhé výstavy a myslím, že jsme s aguťáčky ostudu neudělali. Některá miminka nám odešla do nových domovů a další na nové páníčky čekají (aktualizovala jsem morčátka na prodej včetně aktuálních fotek). Mám doplněné i fotečky od majitelů našich odchovanců...doufám, že jsem na nikoho nezapomněla a všem ještě jednou moc děkuji. Doplněné máme i chybějící fotky u našich chovných morčáků, kompletní jsou odchovy a stránky jednotlivých vrhů. Každým dnem čekáme miminka od Curiosity....už je jak balón. A v pátek 21.7. odjel do Meziboří malý černý diluťáček Nick, jako náhrada za zemřelého Karmílka z Aldringenu, který si přes veškerou veterinární péči vytrpěl své, ale už ho nic nebolí a měl moc pěkný život.
 

15.července

2012

 

Abychom se jednu červencovou neděli nenudili...míněno samozřejmě z nadsázkou, páč práce máme až nad hlavu... přihlásila jsem pár našich morčátek na 1. ročník ústecké morčiády. Výstava se konala pro nás takřka za rohem v moc pěkném prostředí zámku Větruše. No a protože máme téměř všechna vystavitelná morčátka v plodícím období (březí, kojící atd.) přihlásila jsem naše holky babky důchodkyně (najdete je v sekci naše rentiérky). Stříbrná agutka Fanynka z Aldringenu (4 roky a 4 měsíce) byla oceněna posuzovatelkou Andreou Kroftovou 95,5 body a získala kartičku čekatele šampiona,

 stříbrná agutka Jasmína z Aldringenu (3 roky a 10 měsíců) - 95 bodů a kartička čekatele

a stříbrná solidka Olívie z Aldringenu (3 roky a 7 měsíců) 96 bodů, kartičku a 6. nejlepší US Teddy z cca 30 US Teddíků. 

 A aby to klukům nebylo líto, vytáhli jsme také dva morčáky lončáky - oranžovobílého aguťáka Qvakoše Brusinku, který dostal 95 bodů a kartičku

a zlatobílého aguťáka Nathana z Aldringenu - 94 bodů.

Všech pět morčátek bylo také zaregistrováno.

S námi na výstavu jela také Kačenka Hudecová se svým úžasně vymazleným Negrem z Aldringenu, který z naší výstavní skupiny zabodoval nejvíce a získal 99 bodů a ocenění Největší sympaťák standardu C (mazlíci) od samotných diváků a návštěvníků výstavy.

Máme obrovskou radost, výstava byla příjemná, dobře zorganizovaná v moc pěkném prostředí, ale objíždění výstav a sbírání čekatelských kartiček se naším hobby rozhodně nestane. Vím o smysluplnějším trávení víkendu...čímž nevylučuji, že výstav v okolí se občas zúčastníme.

 

13.července

2012

S tradičním zpožděním, ale stále žijeme a morčátka taktéž...

Začneme tedy zprávičkami z nových domovů...

V pražské chovatelské stanici Z Kozího hrádku porodila již 24.5. naše odchovankyně černobílá Nora z Aldringenu tři krásná miminka a taktéž naše odchovankyně - stříbrná solidka Yoko z Aldringenu získala na výstavě v Toulcově dvoře 16.6. s 96 body již čtvrtou kartičku čekatele šampiona. Jen tak dál !!!

V Jablonci nad Nisou v chovatelské stanici Lucky Diamond Luk se stali rodiči hned dva naši odchovanci - čokooranžovému Uriášovi z Aldringenu se narodila 26.5. oranžová agutí holčička Laura...

a stříbrná solidka Inéz z Aldringenu porodila 13.6. tahle roztomilá čtyřčátka...

Všem zasloužilým rodičům gratulujeme a majitelkám za zprávičky děkujeme.

A ještě pár foteček z přerovské narozeninové oslavy...

Třetí narozeniny oslavili - 21.6. Zorro z Aldringenu a 24.6. Andy z Aldringenu

Další fotky z oslavy najdete ve fotogalerii z nových domovů...

 

Taktéž děkujeme Miluško a klukům přejeme ještě spoustu spokojených let v tak skvělém domově...

Do nových domovů se v průběhu června a července odstěhovalo i pár našich odchovů...

21.6. odjela do Krupky Cesmína, 22.6. do nedalekých Kozlík Edita, 23.6. do Kralup Zorinka, s kterou jsou noví páníčci tak spokojeni, že za ní 13.7. odjela kamarádka Gerdička. Také všechna miminka z našeho externího vrhu H3 jsou už u nových páníků a od 1.7. bydlí v Teplicích Igrámek.

 

26.června 2012

S obrovským zpožděním přidávám do fotogalerie z nových domovů fotečky z oslavy třetích narozenin (18.5.2012) naší odchovankyně hladké Wendičky z Aldringenu.

"Posíláme vám fotky z Wendiččiných narozenin + jak jí přála Terezka a posílám i váhy morčáků: Luis: 1320 g, Karmílek: 1000 g, Wendička: 1010 g, Terezka 920 g. Jinak jsme jí zatím nespárovali, pořád žije sama a Luis žije pořád s Karmílkem a Wendy s Rodnym. Jinak tu neni nic nového, tak do Bystřan posíláme velký pozdrav od Michala, Aleny a morčátek"

Bohužel Luisík z Aldringenu v sobotu 2.června náhle a nečekaně odešel z tohoto světa a tak jako náhrada za zemřelého kamaráda odjel v pondělí 4.června do Meziboří ke smutnému Karmílkovi zlatý solídek Oskar. V chovu máme jeho dva moc pěkné syny - Sarka Farku a Nathana a myslím si, že Oskárek je v opravdu dobrých rukou a bude se mít moc dobře...

V dalekém Přerově oslavil třetí narozeniny i bráška Wendičky - Wolfík. K narozeninám dostal od šikovné paničky takovýto pěkný gaučík domácí výroby...

A takhle se v Přerově na balkóně sluní hlaďáček Wolfík s kamarádem - genovým skinníkem Zorrínkem... na více fotek mrkněte zde

Majitelům morčátek z Aldringenu moc děkujeme za zprávičky, fotečky a péči jakou svým svěřencům věnují a těšíme se na další...

Pokračování z nových domovů bude zase zítra...

 

10.června 2012

V pondělí 28.května dopoledne se narodila krásná miminka teddince Jessince (oficiálně Questa z Aldringenu). A protože tatínkem je také náš odchovanec - Negro z Aldringenu a majitelkou obou pyšných rodičů je Kačenka Hudecová, která bydlí nedaleko od nás, vzali jsme tento vrh pod svá ochranná křídla. Na malé stříbrné agutí strakáčky se můžete mrknout na stránce vrhu H3   

Ve středu 30. května porodila čokobílá Glórinka a stříbrná solidka Římanka. Glórie má tři nádherné prťousky - černobílou holčičku Charminku, čoko s bílou Charismu a klučíka černého s bílou Charona. Zatím všichni zůstávají doma. Oba rodiče nesou vlohu cr , takže jsou tři možnosti, jak jsou na tom mimča s genotypem - CC, Ccr a nebo crcr. :-) Odkaz na stránku vrhu CH3 je zde.

Solidka Římanka má čokobílého klučíka Igrama a bílého s pigmentem klučíka Ivánka. Tedy, abych to uvedla na pravou míru...čokobílý může být Igrámek jen vizuálně, genotypem nejspíše cdcr/ca, crcr/ca. Třetí bílé miminko jsem našla bohužel mrtvé.

Bílá Venuše nám bohužel 29.května potratila...kromě pár krvavých hoblin jsem nenašla vůbec nic. Nechám ji odpočinout a pak to zkusíme možná znovu. Letošní odchovankyně - stříbrná Ágneska se přestěhovala spolu se svou mamčou Iberkou do stádečka důchodkyň a odpočívajících matek. Pro Iberku byl vrh A3 již poslední a zařadila jsem ji mezi naše rentiérky i na stránkách...

Do nového domova v Praze odjela 9.června černobílá Zafira a od 2.června bydlí v chovatelské stanici z Davídkovo říše Yloš z Aldringenu.

Fotky z nových domovů se pokusím přidat zase zítra...

 

3.června 2012

Minulý pátek 25.5. porodily opět hned dvě morčinky. Cecilky čtyřčátka byla bohužel mrtvá, vybalená, ale jelikož byla ještě mokrá, tak barvičky se mi identifikovat zcela nepodařilo...jedno miminko bylo ale celé bílé. To mi, ale moc doskládat Cecilčin barevný genotyp nepomohlo a opakovat tohle spojení už nebudu. Cecilka je naštěstí v pořádku. Zato brindlatá Christička zvládla svůj první porod úspěšně a má dvě holčičky a klučíka - vrh G3.

Opět experimentální spojení zaměřené na prokázání šimlatosti tatíka Viktora, u kterého jsem dlouho nemohla jeho barvičku rozlousknout. Jeho rodnou matkou je již výše zmíněná saténová Cecilka, která je celkem čitelná. Což se o jeho 100% dánském otci, který je po dvou v Čechách registrovaných (nešimlatých ?, že by skrytí šimlové) rodičích, již říci nedá. Nu, potvrdilo se !!! Malý Góméz má šimlatou prdelku ...solid aguti zlatou a červenou, což je myslím dosti průkazné !!!

Taktéž jeho dvě sestřičky mohou být šimličky, bohužel nejspíše ve vražedné kombinaci šiml - magpie, jako Viktor a taktéž dánský dědek Pepíno. Všechna tři Géčková mimča budou na prodej a to jen z důvodu šimlaté a možné šimlaté kresby, která je mimochodem velmi líbivá a obzvláště Goméz je i stavbou těla povedený. Doporučuji je zejména na mazlíčky a v případném hobby chovu je párovat jen s jednobarevnými partnery. Nabízet budu i šimlatého taťku Viktora. Vzhledem k tomu, že mám téměř celý chov navlohovaný a rodí se u nás  magpie, nebylo by etické pouštět do magpií šimly. Zkráceně - šiml stejně jako dalmatin nese totiž tzv. letální faktor a při páření dvou šimlů a tedy zdvojením tohoto faktoru dochází k potratům a tím ohrožení samice. Jelikož dvě magpie se spolu běžně spojují a rozdíl mezi velmi variabilní magpií a šimlem je u nestandartních šimlatých jedinců mnohdy málo zřetelný, mohlo by dojít k záměně a tím k velkým problémům v chovu...

Na světě už jsou i další miminka a o nich zase příště...

 

29.května 2012

Minulé úterý 22.5. porodily hned dvě morčinky.

 Černoška Eleonorka nám nadělila jednu obří holčičku - vrh D3, což se doufám nestane po přeslici pravidlem...sama Eleonorka se narodila jako obříček jedináček. Ono posuzovat termín porodu jen podle velikosti bříška budoucí maminky se nevyplácí...Eleonorka nám porodila ještě ve společnosti tatínka Xinga, takže další mimi nadílku můžeme očekávat kolem 29.července. Tentokrát doufám, že se Eleonorka trošku pochlapí a budou i kulaťoučcí stříbrňáčci. Malá Dorka je totiž úplnou kopií maminky - kulaťoučká a v barvě černé diluted crcr s troškou bílých chloupků na prstíčkách.

Milka nám podle předpokladů vyklopila pěkně na samotce, jak se sluší a patří (aby se to nepopletlo), krásná dvoubarevná trojčátka - vrh E3.

Dvě míma jsou u nás v neobvyklé barevné kombinaci červenobílé. Nádherná holčička Editka s výstavním rozložením barev má bohužel, ale dva zálomky. Pro ty, co neví, co je zálomek...je to ohrnutý kraj ouška, který nejde narovnat....Sáhněte si na okraj svého ucha...je to stejné. Zálomek je jen kosmetická vada, ale na morčátkách se zálomky se v čistokrevném chovu nechová resp. není to vhodné páč je to neznámým způsobem dědičné (rodiče a mně známí prarodiče zálomky nemají), proto budu Editku nabízet k prodeji na luxusního mazlíčka či do hobby chovu. Klučíka Ervína si zatím ponechám, uvidíme jaký bude jeho další vývoj. Barevná kombinace je ale pro nás, ač se to nezdá, přínosem...bílá u tohoto zbarvení je totiž opravdu bílá, vlohu pro stříbrnou a skořicovou má taktéž (stejně jako Editka)....další krok k vymýcení magpií ze stříbrňáčků. Třetí miminko - zlatobílá agutka Evík se narodila trošku pochroumaná (na fotce je to vidět) a bohužel vydržela jen pár dní. A ještě doplním, že tatík vrhu oranžový aguťák na základě tohoto ( vím, že malého) vzorku zatím neprokázal svoji cr vlohu...doplňuji do jeho genotypu prozatím velké céčko.

A pokračování zase zítra...

 

28.května 2012

Gerdička nám povila 18.května vrh C3 - tři žluté strakáčky a jednoho polomrtvého bělouška. Bílý klučík měl životní start bohužel velice špatný a i přes moji pomoc...po pár hodinách zemřel.:-((( Máme tedy holčičku Cesmínku a kulaťoučkého chlapečka Ctirada...oba jsou ve velmi líbivé trojkombinaci aguti krémová - krémová - bílá. Druhý klučík Ctibor je v kombinaci aguti buff - buff - bílá.

Od tohoto vrhu jsme si slibovali do dalšího chovu aguti krémáčků a skořicáčků něco pěkného, nejlépe jednobarevného ze žlutočervené řady např. buffíka, krémáčka a i ten modrooký běloušek by se šiknul. No, a máme strakáčky... a ten bílý rubínooký klučík prásknul na svého taťku, jak je na tom s kombinací céčkových alel. Snad se nespletu, když na základě těch rubínových oček napíšu, že krémák Pepin nemá vlohu pro "skořicovou" -cr, ale bohužel (pro nás) nese vlohu -ca. Takže uvidíme, co nám dále nadělí, a zda tuto verzi nevyvrátí další jeho manželky,....kombinace crcr to rozhodně nebude. Na základě tohoto poznatku jsem určila základní barvu Cesmínky a Ctirada jako krémovou crca. Ctiborek je tmavší...bude tedy buff cdcd a to je také důvod, proč Ctiborek zatím zůstává a Cesmínku se Ctiradem uvolňuji k prodeji....můžou za to jenom ty zpropadený písmenka :-)))

A to je pro dnešek všechno, pokračování o dalších miminkách bude zase zítra...   

 

27.května 2012

Máme čtyři nové vrhy :-) Podrobnosti budou, ale až zítra. Nafocená mimča již máme, takže na společné fotky se můžete zatím podívat v odchovech...
 

6.května 2012

Při včerejším dopoledním krmení mne čekal obrovský šok ve zděné morčatárně....Iriska seděla v kotečku sama a miminka nikde. Začala jsem lehce panikařit...přeci se nemohla jen tak vypařit. Jelikož je přepážka, která odděluje sousední prostor se stádem samiček cca na dva prsty nad zemí a cca 10 cm vrstva hoblin byla odhrabána, jakoby se zde něco pokoušelo prolézt...utěšovala jsem se myšlenkou, že se prťousci prostě jen vypravili na výlet k sousedkám.....hledala jsem a hledala...všechny úkryty zpřevracela a nakoukla jsem v zoufalství docela nelogicky (tato přepážka je totiž velice pevná...pevně přiléhá k podlaze a je cca 70 cm vysoká) i ke stádečku kluků....převrátila jsem paletku...sloužící jako úkryt a krve by se ve mne nedořezal... takovej hnus už jsem dlouho neviděla... v první fázi to vypadalo jako něco chlupatého, již se rozkládajícího....byla to bohužel naše nešťastná miminka obalená hoblinami a vyskládaná těsně vedle sebe. Dneska jsem tu hrůzu vyfotila...upozorňuji, že záběry jsou to opravdu drastické...zde je odkaz

Co dodat, přesně nevíme, co to bylo...myška takovou paseku neprovede a navíc by neměla sílu je odtáhnout cca 3 metry a ještě přes překážky...kuna je moc velká a neměla by šanci se tam dostat. V kurzu je proto potkan a lasička...

Včerejší opatření ve formě vyspravení dveří, které nedoléhaly k futrům až tak těsně, aby potkan pod nimi neprolezl, nejspíš zabrala....to něco se pokoušelo na dnešek prokousat dolů prkenným stropem... Možná to oddělalo za bílého dne i malou Anušku a už jí to nestihlo odtáhnout....kdo ví, ale určité indicie, které si zpětně vybavuji, zde jsou... Každopádně jdeme tvrdě potom...dveře k morčátkům, jsou zavřené už i přes den, jed už něco sežralo, dali jsme další a zítra jdeme nakoupit pasti...

Chovatelství nejsou zkrátka jen radosti a tohle tedy byla velká podpásovka.... obrovská škoda, tak nádherného vrhu, ještě že další dva jsou v klecích.

 

5.května 2012

Máme tu další nadílku fotek z nového domova :-)

Do chovatelské stanice Barfleur působící v Jablonci nad Nisou se odstěhovali postupně čtyři naši odchovanci. Kliknete-li na jejich fotky dostanete se do jejich osobní fotogalerie...

Díky Markét a těšíme se na návštěvu :-)

 Děkujeme také Jitce a Pavlíkovi za pěkný vkaz v návštěvní knize a těšíme se na fotky Tomáška :-)

Jo a s tou okurkovou sezónou jsem to krapet zakřikla...dnes se nám přihodila nemilá věc a velká ztráta, ale o tom až zítra, až budeme doufám vědět víc :-(((

 

3.května 2012

Přidala jsem aktuální fotky k našim morčíkům - stříbrnobílému aguťáčkovi Chrisovi a solid aguti sable magpie šimlíkovi Viktorovi. Viktorek byl pro mne tak trošku barevný oříšek, takže se moc těším na miminka po něm, doufajíc, že se mi ta jeho šílená barevná nestandartní kombinace potvrdí na šíleně nestandartně zbarvených originálních potomcích...

Pokračování bude třeba zase zítra...

 

2.května 2012

Jak jsem včera slíbila, tak i částečně činím a vkládám do fotogalerie z nových domovů fotky morčáka Walkýrka...

Pozdrav posíláme do Třebíče a děkujeme :-)

 

Další miminka očekáváme až po 18. květnu, takže tzv. okurkovou pauzu, kdy se takřka nic, co by stálo za řeč, u našich morčátek neděje, vyplním třeba slíbenými fotkami našich morčáků, kteří dosud fotku nemají a pokračováním vkládání fotek z nových domovů...takže pokračování třeba zase zítra....bouřka se blíží :-)

 

1.května 2012

Tak jsme se konečně dočkali...Iriska má prvomájová trojčátka. Dva jednobarevné aguťáčky ...jupííí :-) ...skořicového (po mamince) Boříka a stříbrnou Berušku.... a černošku Borůvku. Vzhledem k dnešnímu svátku se mi podařilo vše patřičně zdokumentovat a mrknout se na ně můžete na stránce vrhu B3

Bohužel, aby té radosti nebylo tolik... V pátek v poledne jsem našla úplně mrtvou sotva dvoudenní Anušku z vrhu A3. Netuším, co se mohlo přihodit.. možná byla přidušená po těžším porodu...přeci jen porodní váhy byly u celého vrhu nadstandartní a mrtvě narozený klučík byl celý promodralý. Každopádně vizuálně se zdála být zcela v pořádku a při ranní kontrole byla ještě mezi námi... :-(((

Mám nafocené i dva kluky z našich morčíků a pár fotek našich odchovů z nových domovů, ale to až zase zítra...

 

26.dubna 2012

Máme nafocené nádherné holčičky z vrhu A3. Stříbrná Ágnes je sice na můj vkus světlejší, ale typově jsou obě holčinky nádherné a kulaťoučké...obě zatím zůstávají doma.

Doplnila jsem dnešní váhy u vrhu Z2...miminka nám zdárně prospívají. A Iriska je pořád ještě celá...uvidíme ráno...

 

25.dubna 2012

Iberka má miminka :-)...

Dnes kolem čtvrté hodiny odpolední se narodili tři cvalíci - vrh A3. Dvě nádherné holčičky: stříbrná agutka Ágnes - 125 g a černobílá Anuška - 118 g, černý chlapeček s velice nadstandartní porodní váhou 142 g se bohužel nejspíše udusil již v porodních cestách. Fotky budou zítra večer...

A ještě slíbené fotečky z nových domovů...

Z Opavy přišla 15.4. zprávička a nádherné fotky (více ve fotogalerii z nových domovů) stříbrného solídka Gargamela z Aldringenu (podomácku Sebbyho) a jeho psích ochránkyň...:-)) Ještě zmíním, že majitelka Sebbyho si o loňských prázdninách neváhala pro svého vysněného morčáčka přijet na otočku vlakem přes celou republiku... Zdravíme do Opavy Sabko a děkujeme !!!

 

Další radostná novinka dorazila 18.4. z chovatelské stanice Kozí hrádek... Naší odchovankyni a trojnásobné čekatelce šampiona stříbrné solidce Yoko z Aldringenu se tam narodil moc pěkný druhý vrh...

A ještě do třetice milá zprávička...a ta je dnešní od nás z Bystřan od majitelky Negra a Questy z Aldringenu.

"... myslíme si, že už je Jessinka ( Questa ) březí. Začíná jí totiž růst bříško :D a docela rychle stoupá její váha. Termín máme kolem 5.6. Už se nemůžu dočkat prcků :D"

My se také těšíme a děkujeme za zprávu Kačenko ...

A teď zprávy smůlovaté a nepříjemné z Třebíče od majitelky "holčiček" z vrhu W2. Nejprve začátkem dubna zemřela na akutní průjem Waneska... nejspíše po nakrmení salátem a posléze, co Walkýrce byla hledána nová parťačka, bylo zjištěno a nám patřičně zdokumentováno :-(, že .... půlroční Walkýrka není holka, ale kluk. Zkrátka moje fatální chyba, která se stává maximálně jednou za deset let :-( Omlouvám se proto veřejně a opravuji na webu Walkýrku na kluka Walkýra. O pohlaví Wanesky, již bohužel můžeme jen spekulovat, ale po celý svůj život spolu bydleli v jedné ubikaci a mladé nikdy neměli.  Tím pro dnešek končím a těším se na zítřek...doufajíc, že mi náladu spraví Iriska svými miminky....

 

23.dubna 2012

 

Máme první letošní miminka, ale tahle plánovaná vůbec nebyla... Sarka Farka s Iriskou a Iberkou v kleci umístěné mezi stádem samiček, tak řádil až vyrazil přední dvířka... Zatímco holky poslušně čekaly v kleci, Sarka Farka vesele skotačil ve stádečku všech našich zbývajících morčinek... Né, že bych hošanovi trošku té zábavy nepřála, ale preferuji jen řízenou plemenitbu... Na následky 15.února se podívejte v odchovech (vrh Z2) ... miminka jsou nádherná, ale trefit se ve stádečku cca 25 samiček zrovna do říje své matky, se jen tak někomu nepodaří.

Každým dnem resp. hodinou očekáváme mimča od Iberky a Irisky...

Dále máme od 10.4. nový pár - Damona a Xeňu... a Damon, Sarka Farka a krémáček Pepin Egeria mají nové fotky. A ještě jedna aktualitka...Pepinek se nám včera odstěhoval o pár domů dál k sousedům za Merien z Aldringenu...

Příště... fotky našich odchovanců z jejich nových domovů...

 

8.dubna 2012

Aktualizace plánovaných odchovů !!!

Celostříbrnému solídkovi Řehořovi jsem nadělila černobílou Žakelinu. Miminka mohou být solid aguti zlatá, solid aguti oranžová, solid aguti stříbrná, solid aguti skořicová, možná i černá, čokoládová a diluted i s bílou a atd. dle dalších vloh.

Po Řehořkovi a Lilce budeme očekávat zejména celostříbrné solídky...pěkně tmavoučké :-)

Stříbrňák Xing dostal jako druhou ženu černobílou Leonku. Podařit by se měla zejména zlatá a stříbrná aguti a černá a černá diluted i s bílou.

K Nathánkovi se nastěhovala Inka a k Sarka Farkovi ještě Ilonka.

 

3.dubna 2012

Stříbrnobílá Querka ( po domácku Škvarka...haha, super přezdívka ) se v chovatelské stanici Ballantine´s  již pěkně zabydlela a skamarádila se s morčinkou Miškou. Moc děkujeme za fotky, udělaly nám velkou radost... Další najdete ve fotogalerii z nových domovů ...

Morčinkám Irisce a Iberce rostou bříška a my už se nemůžeme dočkat prvních letošních miminek (cca ve druhé polovině dubna). Pomalu dáváme dohromady další letošní rodičovské páry...zatím je ale vše jen na papíře :-).

A ještě, abych nezapomněla...radost mi udělala i zprávička z chs Orinocoon... Julča byla na rychnovské výstavě morčat zaregistrována.

 

1.dubna 2012

Našla jsem, tak trochu pozapomenuté, autentické video z konce porodu posledního loňského vrhu. Halinka (oranžová agutka) nás trošku zaskočila, a i když jsem si říkala, že ještě pár dní vydrží celá...porodila vrh Y2 přímo v morčecím stádečku. Sledujte, jak morčecí tetky pomáhají čistit a sušit již narozená miminka....

 
 

31.března 2012

Po déle než roční pauze se mi konečně podařilo zaktualizovat fotogalerii z nových domovů. Moc děkuji všem novým majitelům a chovatelským stanicím za zprávičky a fotky. Každá informace o našich odchovech a vašich mazlíčcích nás potěší... :-)

Dále, jak jsem slíbila... aktuální je stránka našich morčecích kluků , bohužel prozatím bez fotek (napravím, co nejdříve). Hošanů máme celkem 15....docela vysoké číslo na 20 chovu schopných samiček (důchodkyně v to nepočítaje) že jó. Jenže, já je zkrátka všechny potřebuju :-) a všichni se mi tak nějak hodí... Nic u nás není náhodné...a vše má svůj smysl. :-) 

 

23.března 2012

Do nových domovů v Jablonci nad Nisou vyrazilo v pátek hned pět morčátek.

V chovatelské stanici Orinocoon bude působit stříbrnobílá agutka Julia. Dovolila jsem si čmajznout fotečku Julči už z nového domova. Díky Slávko :-)

A stříbrný solídek s bílou Max...

A do chovatelské stanice Lucky Diamond Luk odjel tříbarevný hošík Ykaros a  stříbrné solidky Inéz a Stella. Přejeme jim v novém domově hodně štěstí a oběma chovatelkám brzké splnění zajímavého chovatelského záměru...

 

19.března 2012

Nějaké změny máme v plánovaných odchovech...

Dračici Laskonku jsem oddělila od Nathánka...strašně mu ubližovala potvora jedna. Za těch pár let, co morčátka chovám, se mi ještě nestalo, že by morčinka takhle okousala ženicha. Nathánek se dává dohromady a milou Laskonku, co vůbec není laskavá, jsem šoupla k Venuši, Milce a Qvakošovi, který se jen tak nedá.

Čokobílá Glórie se vystřídala s Iberkou a Iriskou u černobílého Sarka Farky. Doufáme v černobílá, při troše štěstí (zdědil-li budoucí taťka čoko vlohu) i čokobílá miminka a samozřejmě i nějaké ty černé a možná i čoko diluťáčky.

A trošku osvěty pro ty, co ještě tento pojem neznají. Diluted je ředěná barva (genotyp crcr)... v tomto případě černá (ale může být i diluted čokoládová, slate blue, coffee, lila, béžová). Černí diluťáčci se dají použít třeba do stříbrných aguťáčků a nébo třeba do foxů (tříslová kresba). A ještě poznámečka...diluted je barva nestandartní a tudíž jí standart nezná.

18.března 2012 Stránečka o našich morčinkách je již aktuální a všechny naše holky mají fotky. Dnes jsem dofotila stříbrnou solidku Ilonku, černobílou Leonku a černošky Inku a Lilku. Divoška Inka moc spolupracovat nechtěla, takže fotka nic moc...příležitostně ji holt přefotíme.

Vzhledem k množství loňských holek, které zůstaly doma,  jsem se rozhodla poslat oranž agutku Halinku předčasně do důchodu /najdete ji mezi našimi rentiéry/. Připouštět už ji nebudu...mám v chovu její 3 krásné vnučky - Laskonku, Leonku a Lilku.

Příště budeme aktualizovat morčecí kluky....:-)

17.března 2012 Morčinky Laskonka, Římanka, brindlatá Christa a Eleonora mají nové fotky. Fotečky jsou díky sluníčku krapet přesvětlené, ale myslím, že celkový dojem je odpovídající. Čtyři další holčičky nafotím zítra...
13.března 2012 Kompletně jsem aktualizovala a doplnila všechny naše chovné morčinky....jen ty fotky budou až o víkendu :-).
 

11.března 2012

Vzhledem k tomu, že už nás zimní počasí pomalu a jistě opouští... nastěhovali jsme do venkovní morčoskříně několik nových rodičovských párů. Myslím, že spojení jsou to velice zajímavá nejen, co se týče barev a moc se na miminka těšíme.

Desdemonča, Gerlinda a Římanka bydlí s krémákem Pepinem. Zde si trošku proklepneme, co nám nese Pepin na "céčkách", jestli cr nebo ca. Mimča po Monče budou aguti a solid aguti skořicové magpie a aguti krém s krémem. Po Gerdě budou aguti buff s buffem (na ty se obzvláště těším), aguti krém s krémem, krémáčci, buffáčci, bílí atd. A u Římanky si tímto spojením potvrdíme, co má holka na "éčkách".

Milka a Venuše bydlí s Qvakošem Brusinkou... zajímavým chlapíkem aguti oranž bílým. Co se týče tohoto spojení, je to tah na postupné vymýcení magpie ze stříbrných.

Christa, Cecilka a Viktor. Tak trošku spojení pro radost. Nejvíce se těším na malá barevná šímlíčátka od Christy. U skořicové solidky Cecilky možná zjistíme, zda je či není sable.

Eleonora a Xing...konečně kýžené spojení zaměřené na luxusně tmavé stříbrné a skořicové aguťáky s pěknou srstičkou a kulatou hlavičkou....jen doufejme, že nebudou jen samí luxusní černí diluťáci po mamince.:-)))

No trošku jsem se dnes rozjela a dala k sobě ještě zlatou solidku Laskonku a zlatého aguťáčka Nathana. Přiznám se, že zlatá aguta není vůbec moje oblíbená barva a sem tam nějakého zlatého solídka mám jen pro ztmavení stříbrné, ale do opravdu červeného (žádná "žlutá" vyblitina)  bříška Nathana jsem se úplně zamilovala. Až ho nafotím pochopíte...je to nádhera a ten kontrast s černou u kořínků je úžasný. Ale dost už rozplývání...uvidíme, co nám holky nadělí.

Příště budeme pokračovat aktualizací sekce naše morčinky....

10.března 2012 Dnes jsme přiblížili do nových domovů několik morčinek. Černobílá Nora se odstěhovala za solidkou Yoko do pražské chovatelské stanice Z Kozího Hrádku, stříbrnobílá Querka do Brozan a solidka Oxanka do Nového Bydžova.
 

8.března 2012

Po roční odmlce jsou morčátka z Aldringenu opět zpátky. Novinky z roku 2011 nehledejte, protože je nenajdete. Z časových důvodů se mi minulý rok poněkud nedařilo se webíku věnovat a tak se to nabalovalo a nabalovalo a dohnat už to nešlo. Novinky za minulý rok prostě nemáme...

Začnu tedy letos postupnou aktualizací celých stránek a ty podstatné loňské události se stejně dozvíte.

Komplet aktualizované jsou již celé Odchovy. Budeme-li bilancovat...zjistíme, že jsme v roce 2011 odchovali 24 živých vrhů. Dále dvě prvorodičky - Žakelýna a Cecilka potratily (další jejich vrh byl již v pořádku), samička Rasha zemřela včetně miminek po špatném porodu a Karamelka po částečném porodu bohužel taktéž. O Karamelčina narozená miminka se naštěstí postarala její spolubydlící Venuše.

Z těchto 24 vrhů se narodilo 33 živých samiček, odchováno bylo 32.

Samečků se narodilo živých 30, odchováno bylo 24, 4 samečci se narodili mrtví či zemřeli krátce po porodu. U dalších čtyř mrtvě narozených miminek jsem neurčovala pohlaví.

To máme celkem 71 narozených mladých a z toho 56 odchovaných.

Naše vychytané zimní bydlení a nový letní výběh si můžete prohlédnout na konci stránky v odkazu Bydlení  

Dále máme aktuální sekci  Naše rentiérky  Mezi zasloužilé důchodkyně se již loni odebraly samičky z našeho prvního US Teddího odchovu - příští týden čtyřleté sestry Filoména a Fanynka. A také Jasmína, Olivka,Vánočka z Hvězdné a Kačenky Kiminka, která letos v květnu oslaví své páté narozeniny. Kritériem pro odchod na odpočinek jsou u nás "odpracované" 4 vrhy a dosažení důchodového věku 3-4 roky.

 Prodej morčátek  je také aktuální. Z loňských 32 samiček jsem jich ponechala doma 13. Na základě dalšího kola výběru zaměřeného zejména na kvalitu srsti jsem jich pět uvolnila k prodeji. U samečků je situace poněkud horší. Z 24 loňských jich mám doma 10 a nemůžu se s nimi rozloučit (velice těžko odolávám černobílému Sarka Farkovi, šimlíkovi Viktorovi, jednobarevnému solídkovi Řehořovi, kulaťoučkému Nathanovi, Quidovi s luxusní srstí a dalším... V nabídce jsou zatím proto jen 3.

V sobotu 10.3. si jedeme pro králíčka, takže pokud máte o nějakého morčíka nebo morčinku z nabídky ještě zájem, je možné je po trase Teplice - Ústí nad Labem - Praha - Kolín - Pardubice - Brno -Blansko za příspěvek na benzín dovézt.

A na závěr dnešních novinek ještě jedna parádní zprávička ze světa...

Naše odchovankyně YOKO z Aldringenu se 4.3.2012 na pražské výstavě krátkosrstých morčat umístila s 97 body na druhém místě a získala třetí čekatelskou kartičku na šampiona !!!

Gratulujeme, přejeme další vítězství na výstavním poli a děkujeme chovatelské stanici Z Kozího hrádku za výbornou prezentaci !!!

A ještě musím zmínit informaci, že Yoko se svým synem Sebastianem budou nejspíše použiti jako zástupci své barvy ve vzorníku barev na stránkách posuzovatele p.Tejmla.

  

 

optimalizace PageRank.cz

copyright © 2008 benti